Chovatelská stanice

Bonremo Vemsilumpa je malá chovatelská stanice rodinného typu, zaměřená na chov holandských ovčáků „tradičního typu“.

Cílem je odchovávat dobře socializované a vyrovnané psy využitelné pro původní zaměření plemene (pasení ovcí), ale i takové, kteří splní základní vlastnost holanďanů, kterou je všestrannost.

U mých odchovů dbám na co nejpřirozenější průběh celé „záležitosti“. Věřím, a nejnovější vědecké studie to potvrzují, že nezanedbatelný vliv na budoucí povahy a zdraví štěňat má již spojení rodičů, stav březí feny, průběh porodu a následný život vrhu spolu s matkou. Proto mám pár zásad:

  • spojení feny a psa je vždy přirozené, pokud některý z páru nechce, není nucen -> fena se za žádnou cenu neznásilňuje! To ale neznamená, že nezkušenému otci, nebo matce, nepomohu, pokud potřebují.
  • fena je po dobu březosti držena v maximálním komfortu běžného dne, přesto však vystavována malým dávkám stresu (jak pozitivního, tak negativního) díky stálé zaměstnanosti a práci (přiměřeně jejímu stavu). Fena je v době březosti vystavována s různými pachovými a hlavně zvukovými kulisami, aby si štěňata zvykala již během intrauterinního života na nárazové zvuky (střelba, ohňostroj, bouřka …) a měla s tím v životě co nejmenší potíže.
  • během březosti je fena ve stabilní smečce čítající jak samce, tak samice, aby se co nejvíce simulovaly její přirozené potřeby sociálního kontaktu; zároveň si tak ostatní členové smečky vytvářejí vztah se štěňaty a připravují se na svou roli „strýců a tet“, která jim připadne po narození štěňat
  • porod bude probíhat pod taktovkou feny – ona sama si řekne, zda chce, aby u ní někdo byl a dělal jí podporu, nebo bude o samotě; štěňata se jí nechají a budou se odebírat na vážení a kontrolu až po očištění a uklidnění feny (to vše samozřejmě v ideálním případě, při jakékoli komplikaci se bude jednat okamžitě v zájmu zachování zdraví matky i potomků!)
  • štěňatům se co nejdříve umožní kontakt se zbytkem smečky, jakmile to jejich matka dovolí
  • jak štěňata porostou, budou jim postupně předkládány pachové podněty jako začátek socializace, postupně si s již známým pachem spojí i skutečné předměty, situace, osoby, zvířata aj.; stejně tak se seznámí se zvuky a materiály
  • odstav od matky bude pozvolný a nenásilný
  • nový majitel, pokud se nemůže dostavovat na návštěvy štěňat ještě u matky, může zaslat pachovku se svým osobním pachem, stejně tak i pachem od svého psa (psů) a dalších členů rodiny – usnadní se tak přechod štěněte do nového domova, protože „už to tam bude znát“

Vzhledem k zaměření CHS na původní využití plemene, budou všechna štěňata testována u ovcí jako součást socializace.

Štěňata budou zvyklá na obojek a vodítko, univerzální přivolávací povel , cestování autem atd.

Štěňata i matka jsou krmeny masem. Štěňata budou zvyklá i na granule, aby si každý nový majitel mohl zvolit, jak bude pokračovat v krmení. S výběrem ráda pomohu, vysvětlím, zaučím … jak krmení masem (syrovým) má své klady, tak má i zápory a stejně tak je to u krmení granulemi.

Očkování, odčervení, čip a průkaz původu FCI je samozřejmostí. Stejně tak chovatelský servis (hlídání pokud budu mít místo, slevy na mých trénincích a táborech, v případě potíží i sleva na „opravných pobytech“ v mé domácí smečce, možnost placené předvýchovy do cca 1 roka věku štěněte; zdarma konzultace veškerých problémů a pomoc s uchovněním a chovem).